Рила е най-високата планина в България и на Балканския полуостров. Най-високата й точка – връх Мусала (2925м) поставя планината на 6-то място по височина в Европа. Рила има около 40 върха с височина над 2000 м. Планината заема северозападния край на най-старата суша у нас – Рило-Родопския масив. В миналото Рила е била двукратно заледявана, което е причина за формирането на типични ледникови релефни форми – циркуси, трогови долини и т.н. От Рила извират множенство реки, между които и най-дългата в България – река Искър (368км).
Най-старото име на планината е Доункас. То й е дадено от траките и означава място с много вода. Другото й име – Роула, което е по-късно изменено на Рила има подобно значение – „водна планина“.
През 1992г. на територията на Рила е създаден национален парк. Днес в планината се намират 4 резервата с обща площ 16 222м.
Климатът на Рила се отличава с типичната височинна поясност характерна за планините. От подножието до върховете на планината температурите намаляват, а валежите се увеличават. В Боровец средната януарска температура е минус 4.4 С. Най-ниската средномесечна температура за планината е отчетена през февруари на връх Мусала – минус 11.6 С. Връх Мусала е най-студеното място в страната, със средна годишна температура – минус 3 С. На връх Мусала снежната покривка се задържа около 250 дена в годината, а на някои места преспите дочакват и новия сняг. Ледници не се образуват, тъй като съвременната снежна линия за географското положение на България е над 3000м.
Най-добри условия за каране има през месец февруари и март, когато снежната покривка е най-дебела.
Боровец
Боровец e един от най-старите български курорти. Той води началото си от 1896г., когато тогавашният кмет на Самоков построил дървена барака за съпруга си. Днес Боровец е проспериращ планински курорт разпрострял се сред вековните иглолистни гори на Източна Рила. Надморската височина на курорта е между 1230 и 1390 м.
Писти и лифтове
Боровец разполага с 45 км разнообразни по трудност ски-писти, групирани в три района: Ситняково-Мартинови бараки – 8 писти, Маркуджик – 4 писти и Ястребец – 3 писти. До Маркуджиците води кабинков лифт. Последната станция се намира на връх Ястребец, на 2363 м н.в. Капацитетът на лифта е 1200 души на час, а разликата във височината от първата станция и последната е 1046 м. Дължината на трасето – 4827 м. Курортът предоставя възможност за нощно каране – от 17:00 до 21:40ч на Плац 1 и 2 – четириседалковият лифт на Мартинови Бараки.
Цени на картите
Как да стигнем
Боровец е свързан с първокласна шосейна мрежа със Самоков (12 км), София (72 км), гара Костенец (27 км), Дупница (52 км). Поддържа редовен автобусен транспорт с тях, като до Самоков автобусите са на 30 мин.
От София до Самоков могат да се вземат маршрутка или автобус от Гара Изток.