Свързахме се с координаторът на направление Сноуборд към БФСки и наскоро избрания за технически делегат за планираното през януари 2013 г., FIS Световното първенство по сноуборд в Стоунхем, Канада – Константин Минчев, за да ни разкаже как приемането на слоупстайла и гигантския слалом като олимпийски дисциплини ще се отрази на развитието на спорта в България.
Тино (ляво) и Никола Плъков – един от най-влиятелните фигури на фристайл сцената в България по време на Открито Държавно първенство по Биг Еър на Алеко, март 2006 г. Снимка: Момчи
Как си Тино? Как ще коментираш приемането на новите сноуборд дисциплини на олимпийските игри?
Аз съм добре, благодаря. Относно приемането на слопустайла и паралелния слалом всички сме много щастливи, защото сега пред нашите състезатели се отварят двойно по-големи шансове за класиране на олимпиада. По принцип нашите момчета от паралелния отбор са по-добри в слалома и сега ще могат по-лесно да се класират на олимпиада и там да се представят по-добре. Пък и друго е като отидеш и знаеш че имаш поне 2 шанса (слалом и гигантски) вместо само един шанс (гигантски). За слоупстайла всички вече знаехме, че ще го приемат – беше въпрос на търпение. Този сезон трябва да бъдат изготвени и критериите, по които ще се осъществява и покриването на олимпийска квота, а периода за добиването и предполагам ще бъде юли 2012-януари 2014г. ТТР и ФИС вече доста сближават позициите си и се надявам още догодина да има единна система за олимпийска квалификация.
По какъв начин приемането на слопустайла като олимпийска дисциплина ще се отрази не нещата в България?
Естествено това отваря по-големи възможности за развитие на всички български фрийстайлъри, които сега ще получават по-голямо медийно внимание, а надявам се и по-добро финансиране, тъй като се състезават в олимпийска дисциплина. Новината за приемането на слоупстайла в олимпийското семейство предизвика доста вълни от позитивни действия. От Боровец, Банско и Пампорово са силно заинтересовани да продължат да развиват условията си за фрийстайл. Посетихме Боровец, където вече набелязахме трасетата за сноубордкрос за този и следващия сезон, когато очакваме там да домакинстваме Европейска купа по крос 2013г. Предстои втора инспекция и по фрийстайл въпросите. Направихме и подробна инспекция в Банско, където се мисли за изцяло нов терен, който да обедини парк И тренировъчно крос трасе на един склон. Засега обаче не мога да дам подробности, тъй като нещата са във фаза планиране и проучване, но хубавото е, че се мисли средносрочно и мащабно. Очаквам реална промяна там след 2-3 години.
Най-добрата новина в този аспект е това, че официално през 2012г. ще организираме и първото републиканско изцяло по свободен стил. На 10-11 март 2012 г. в Осогово ще се проведе Открито републиканско по Слоупстайл и Биг Еър, което ще бъде международно състезание по ФИС.
Марио Беньо дава интервю на жълтите павета. Щефан Гимпъл спечели NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007 с каб 10, но покрай състезанието нашия фристайл отбор получи невиждан до момента интерес от медиите и за няколко седмици цялата страна говореше за сноуборд. Снимка: alex ap
Какво ново покрай националния фристайл отбор?
Момчетата наскоро се върнаха от едномесечен лагер в Дакщайн (Австрия) и Двете Алпи (Франция). Доколкото имам инфо лагерът е минал перфектно. Видях се само с Геша засега и той ми разказа, че за кратко време е успял да напредне доста в джибинга, който по принцип му е по-слабото място. Мареца (Марио Беньо) ще каже повече подробности за това, как е минала подготовката.
Какво да очакваме за новия сезон?
За следващия сезон очакваме момчетата от националния по фрийстайл да вдигнат още нивото. През октомври-ноември предстои следващия лагер на глетчер, най-вероятно в Дакщайн. Подготовката ще продължи след това изцяло в България – главно Осогово и Боровец. Целите за този сезон са отново класирания в топ 5 на Европейската купа в дисциплините Слоупстайл и Биг Еър, както и опит за пробив на 2 старта от Световната купа по слопустайл – през февруари в Словакия и през март в Италия. Все пак при всички случаи квалификациите за Сочи 2014 ще бъдат на Световните купи, ето защо още от този сезон трябва да се целим към по-добро представяне там. За юношите (Геша и Черния) отново предстои световно първенство в Испания в края на м. март. Другото важно състезание е Първата зимна младежка олимпиада през януари в Инсбрук, където дисциплините са слоупстайл и халфпайп. Засега Геша, който единствен има право да се състезава поради възрастовите ограничения, е втора резерва за мъжкия слоупстайл и 6-та резерва за халфпайп, но се надяваме да има повече шанс и да може да вземе квота и за тази олимпиада. За тази цел той е подкрепен и от Български олимпийски комитет и Министерство на младежта и спорта, които следят ситуацията и дори му оказват финансово съдействие чрез БФСки.
Михайлов Михайлов с фронтсайд 5 на Shred Down Austrian Masters 2011. Геша е един от най-обещаващите млади карачи в страната. Снимка: личен архив.